شانزدهمین کنگره علوم خاک ایران، شهریور ماه 98

شانزدهمین کنگره علوم خاک ایران

16th Iranian Soil Science Congress

پوستر شانزدهمین کنگره علوم خاک ایران

شانزدهمین کنگره علوم خاک ایران در تاریخ ۵ شهریور ۱۳۹۸ توسط دانشگاه زنجان و تحت حمایت سیویلیکا در شهر زنجان برگزار گردید. شما می توانید برای دریافت کلیه مقالات پذیرفته شده در این کنفرانس به صفحه مجموعه مقالات شانزدهمین کنگره علوم خاک ایران مراجعه فرمایید.


کنگره­ علوم خاک ایران هر دو سال یکبار با همکاری دانشگاه­ ها و یا مؤسسات پژوهشی و انجمن علوم خاک ایران با هدف تبیین جایگاه خاک، بیان مشکلات و ارائه راهکارهای استفاده از این منبع مهم حیات برگزار می ­شود. در این راستا شانزدهمین کنگره علوم خاک ایران با همکاری گروه علوم و مهندسی خاک دانشگاه زنجان و انجمن علوم خاک ایران در تابستان 1398 برگزار خواهد شد. از تمامی پژوهشگران، علاقمندان و فعالان در زمینه علوم خاک درخواست می­نماید به منظور غنای علمی و برگزاری باشکوه­تر این رخداد علمی، پیشنهادها و تجارب ارزنده خود را در مورد اهداف، محورها و شیوه برگزاری به آدرس دبیرخانه کنگره ارسال فرمایند.

اهداف ملی:

خاک مخزن آب، کربن و مواد غذایی و زیستگاه جانداران است که کارکردهای مختلفی از جمله تولید محصولات گیاهی، تصفیه آب، تعدیل گرمایش زمین و گازهای گلخانه­ای را بر عهده دارد. اگرچه تشکیل خاک فرآیندی زمان­بر است اما پس­رفت آن به سرعت رخ می­دهد. اهمیت پس­رفت خاک در ایران که در کمربند خشک و نیمه­خشک کره زمین قرار گرفته است، دوچندان است. فرسایش، آلودگی، کاهش باروری، افزایش شوری، کاهش تنوع زیستی و افزایش گرد و غبار از جمله نشانه­های پس­رفت خاک هستند که در بسیاری از نقاط کشور پیامدهای ناگواری را به دنبال داشته­اند. شانزدهمین کنگره علوم خاک ایران زمینه­ای مناسب برای پرداختن به مشکلات خاک در کشور و راهکارهای مقابله با آنها برای حفظ خاک و افزایش تولید محصول و بهبود کیفیت آن است. برگزاری این کنگره، فرصت مناسبی را برای پژوهشگران و فعالان در زمینه خاک فراهم می­کند تا آخرین دستاوردهای علمی خود را در اختیار مسئولان و بهره­برداران بخش خاک قرار دهند تا بیش­تر از پیش در تصمیم­گیری­های مدیریتی و بکارگیری روش­های صحیح برای حفظ این منبع ارزشمند کوشا باشند.

 

اهداف منطقه­ای:

استان زنجان از مناطق اقلیمی نیمه­خشک در شمال­غرب ایران است. کمبود بارندگی، ضعف پوشش گیاهی، سازندهای مارنی و وجود معادن سرب و روی، شرایطی را به­وجود آورده که خاک­های استان به شدت تحت تأثیر پدیده­های فرسایش و آلودگی منابع خاک و آب قرار گرفته است. برگزاری کنگره علوم خاک ایران در دانشگاه زنجان، فرصتی برای پرداختن به مسائل خاک در استان زنجان است. این مسائل در قالب چند محور ویژه بیان شده است. علاقمندان می­توانند با پژوهش در آنها، دستاوردهای علمی و تجارب عملی خود را برای حفظ خاک و جلوگیری از آلودگی آن در استان زنجان ارائه نمایند.

 

محورهای کنفرانس:

1-  فرسایش آبی، سیلاب و حفاظت خاک و آب

2-   گرد و غبار، مسائل زیست ­محیطی و مهار آن

3-  فیزیک خاک و رشد گیاه

4-  تنش کم ­آبی گیاه و روش­ های نگهداری آب در خاک

5-  خاک و تغییر اقلیم

6-  شیمی خاک

7-  حاصلخیزی خاک، تغذیه گیاه و کشت گلخانه­ ای

8-  بیولوژی خاک و کودهای زیستی

9-  آلودگی زیست­ بوم، سلامت انسان و زیست­ پالایی

10-  پیدایش و رده­ بندی خاک

11-  پدومتری و ارزیابی خاک­ ها

12-  فناوری­های نوین در علوم خاک

13-  کیفیت خاک و مدیریت پایدار خاک

14-  مسائل اشتغال فارغ­ التحصیلان و بهره­ برداران خاک

15-  خاک، فرهنگ، هنر و ترویج جایگاه آن

16-محورهای ویژه

16-1-  فرسایش خاک و رسوب در سازندهای مارنی زنجان

16-2-  آلودگی خاک و آب و سلامت محصولات کشاورزی

16-3-  چمنزار سلطانیه و راهکارهای احیاء

16-4-مدیریت پسماندها برای کاهش خطرات زیست ­محیطیمقالات پذیرش شده در شانزدهمین کنگره علوم خاک ایران