سومین کنفرانس ملی تصادفات جاده ای، سوانح ریلی و هوایی، اردیبهشت ماه 93

سومین کنفرانس ملی تصادفات جاده ای، سوانح ریلی و هوایی

3rd NATIONAL CONFERENCE OF ROADWAY, RAILWAY and Arial ACCIDENTS

پوستر سومین کنفرانس ملی تصادفات جاده ای، سوانح ریلی و هوایی

سومین کنفرانس ملی تصادفات جاده ای، سوانح ریلی و هوایی در تاریخ ۳۱ اردیبهشت ۱۳۹۳ توسط دانشگاه آزاد اسلامی زنجان و تحت حمایت سیویلیکا در شهر زنجان برگزار گردید. شما می توانید برای دریافت کلیه مقالات پذیرفته شده در این کنفرانس به صفحه مجموعه مقالات سومین کنفرانس ملی تصادفات جاده ای، سوانح ریلی و هوایی مراجعه فرمایید.


مهمترین معضل جدی سیستم های مختلف حمل و نقل، تصادفات و سوانحی است که در این سیستم ها اتفاق می افتد. وقوع تصادفات و سوانح علاوه بر اعمال هزینه های هنگفت مالی، آثار و تبعات اجتماعی زیان بار نیز به دنبال دارد. بروز عوامل موثر در وقوع تصادفات و سوانح و راهکارهای پیشگیری یا کاهش آثار زیان بار آن ها در مقوله ایمنی در حمل و نقل صورت می گیرد.
متأسفانه در کشور عزیزمان ایران سالانه بیش از 20000 نفر جان خود را فقط در حادثه تصادفات رانندگی از دست می دهند و صدها هزار نفر مجروح می شوند. این موضوع مسئولیت سنگینی را بر دوش مهندسین راه و ترابری و خصوصاً مهندسین حمل و نقل و ترافیک قرار می دهد. به باور کارشناسان در سوانح و تصادفات اعم از جاده ای، ریلی و هوایی چهار عامل انسان، وسیله ی نقلیه، جاده و شرایط محیطی نقش مهمی را ایفا می نمایند و توجه به آن ها می تواند در کاهش تصادفات و کشته شدگان این دسته سوانح موثر باشد.آموزش و ارتقاء سطح اطلاعات عمومی و تخصصی کاربران یکی از موثرترین راهکارهای کاهش تصادفات و سوانح است.
دانشگاه آزاد اسلامی زنجان در پی برگزاری موفقّیت آمیر اوّلین و دوّمین کنفرانس ملی تصادفات جاده ای، سوانح ریلی و هوایی بعنوان یکی از مراکز علمی پیشرو در زمینه ایمنی حمل و نقل در راستای پیگیری اهداف خود در کمک به کاهش آمار مذکور و تاثیرات تأسف بار ناشی از آن، با همت همکاران خود در دانشکده ی فنی و مهندسی و یاری دستگاه های متولی در حوزه ی حمل و نقل و ترافیک اقدام به برگزاری سوّمین کنفرانس ملّی تصادفات جاده ای، سوانح ریلی و هوایی نموده است تا بار دیگر قدم کوچکی در جهت حل این معضل برداشته باشد. به امید این که شاهد مفید بودن نتایج و استفاده ی هر چه بیشتر مسئولین و برنامه ریزان کشور از دستاورد های این کنفرانس بزرگ ملی باشیم.

 

 

محورهای کنفرانس:

- استفاده از روش های آماری و تحلیلی در بررسی تصادفات جاده ای، ریلی و هوایی
- نقش پلیس در تصادفات جاده ای
- روش های ارتقای فرهنگی استفاده کنندگان از جاده ها و راه آهن
- نقش انسان ، جاده ، وسیله نقلیه و محیط در تصادفات جاده ای، ریلی و هوایی
- سیستم های حمل و نقل های هوشمند و نقش آن در کاهش تصادفات
- تکنیک های مؤثر در کاهش تصادفات جاده ای، ریلی و هوایی

 

 

رئیس کنفرانس: دکتر علی رضا فیروزفر (رئیس دانشگاه آزاد اسلامی زنجان)
دبیر اجرایی کنفرانس: مهندس سید امیرحسین بهشتی (رئیس دانشکده فنی و مهندسی دانشگاه آزاد اسلامی زنجان)
دبیران علمی کنفرانس:
دکتر محمود صفارزاده :(عضو هیئت علمی دانشگاه تربیت مدرس - رئیس هیئت علمی)
دکتر جبارعلی ذاکری:(عضو هیئت علمی دانشگاه علم و صنعت ایران - دبیر هیئت علمی)
 

 مقالات پذیرش شده در سومین کنفرانس ملی تصادفات جاده ای، سوانح ریلی و هوایی