چهارمین کنفرانس ملی تصادفات جاده ای، سوانح ریلی و هوایی، مهر ماه 95

چهارمین کنفرانس ملی تصادفات جاده ای، سوانح ریلی و هوایی

پوستر چهارمین کنفرانس ملی تصادفات جاده ای، سوانح ریلی و هوایی

چهارمین کنفرانس ملی تصادفات جاده ای، سوانح ریلی و هوایی در تاریخ ۲۹ مهر ۱۳۹۵ توسط دانشگاه آزاد اسلامی زنجان - دانشکده فنی و مهندسی و تحت حمایت سیویلیکا در شهر زنجان برگزار گردید.این همایش تحت حمایت سیویلیکا بوده است و به محض اتمام مراحل نمایه سازی، مقالات آن از طریق همین پایگاه منتشر خواهد شد.


مهمترین معضل جدی سیستم های مختلف حمل و نقل،تصادفات و سوانحی است که دراین سیستم ها اتفاق می افتد.

وقوع تصادفات و سوانح علاوه بر تحمیل هزینه های هنگفت مالی،آثار و تبعات اجتماعی زیانباری نیز به دنبال دارد.بررسی عوامل موثر دروقوع تصادفات و سوانح و راهکارهای پیشگیری و یا کاهش آثار منفی آنها در مقوله ایمنی در حمل و نقل صورت می گیرد.

متاسفانه در کشور عزیزمان ایران سالانه بیش از 20 هزار نفر جان خود را فقط در حوادث رانندگی از دست می دهند و صدها هزار نفر مجروح می شوند.گرچه در سال های اخیر با تلاش ستودنی دستگاه های متولی در حوزه حمل و نقل و ترافیک و مخصوصا پلیس روند رو به رشد تصادفات کاهش یافته است، اما این موضوع مهم مسئولیت سنگین را بر دوش مهندسین راه وترابری و خصوصا مهندسین حمل و نقل و ترافیک قرار می دهد. به باور کارشناسان،در سوانح و تصادفات اعم از جاده ای،ریلی و هوایی چهار عامل انسان،وسیله نقلیه،جاده و شرایط محیطی نقش مهمی را ایفا می نمایند و توجه به آنها می تواند در کاهش تصادفات و کشته شدگان این دسته سوانح موثر باشد.آموزش و ارتقاء سطح اطلاعات عمومی و تخصصی کاربران یکی از موثرترین راهکارهای کاهش تصادفات و سوانح است.

دانشگاه آزاد اسلامی زنجان در پی برگزاری موفقیت آمیز اولین،دومین و سومین کنفرانس ملی تصادفات جاده ای،سوانح ریلی و هوایی به عنوان یکی از مراکز علمی پیشرو در زمینه ایمنی حمل و نقل در راستای پیگیری اهداف خوددر کمک به کاهش آمار مذکور و تاثیرات تأسف بار ناشی از آن،با همت همکاران خود در دانشکده فنی و مهندسی وبا حمایت و همیاری دیگر دانشگاه ها،سازمان ها و همچنین یاری دستگاه های متولی در حوزه حمل ونقل و ترافیک اقدام به برگزاری چهارمین کنفرانس ملی تصادفات جاده ای،سوانح ریلی و هوایی نموده است تا بار دیگر قدم کوچکی درجهت حل این معضل برداشته شود.به امید این که شاهد مفید بودن نتایج و استفاده ی هر چه بیشتر مسئولین و برنامه ریزان کشور از دستاوردهای این کنفرانس بزرگ ملی باشیم.

امید است که به لطف خداوند تعالی و با همفکری و همیاری و همکاری همگانی روز به روز،این تلخکامی عمومی کاهش یابد و حمل ونقل و سفر و گردشگری در کشور ما به امری ایمن و دلپذیر تبدیل شود.

 

محورهای کنفرانس:

-استفاده از روش های آماری و تحلیلی در بررسی تصادفات جاده ای،سوانح ریلی و هوایی
-نقش پلیس در تصادفات جاده ای
-روش های ارتقاء فرهنگی استفاده کنندگان از جاده ها و راه آهن
-نقش انسان،جاده،وسیله نقلیه و محیط در تصادفات جاده ای،سوانح ریلی و هوایی
-سیستم های حمل ونقل هوشمند و نقش آن در کاهش تصادفات
-تکنیک های موثر در کاهش تصادفات
-روش های ارتقاء ایمنی کاربران خاص(عابرین پیاده،راکبین موتور سیکلت،سرنشینان خودرو ها،ادوات کشاورزی و وانت بارها)
-تکنیک های موثر در شناسایی نقاط پرحادثه و کاهش تصادفات جاده ای،سوانح ریلی و هوایی
-نقش کاربران ترافیک،پلیس راه،دستگاه های قانون گذار،شرکت های خودرو ساز،سازمان های دولتی،سازمان های غیردولتی و بیمه ها در کاهش تصادفات
-اثرات روان شناختی وجامعه شناختی تصادفات جاده ای
-تکنولوژی های نوین در ارتقا ایمنی ترافیک
-جایگاه امداد و نجات،فوریت های پزشکی و مدیریت سوانح در کاهش تلفات تصادفات
-راهکار های نوین کاهش تصادفات ناشی از خستگی و خواب آلودگی و واژگونی وسیله نقلیه