همایش ملی راهبردهای مدیریت منابع آب و چالش های زیست محیطی، اردیبهشت ماه 97

همایش ملی راهبردهای مدیریت منابع آب و چالش های زیست محیطی

National Conference on Water Resources Management Strategies and Environmental Challenges

پوستر همایش ملی راهبردهای مدیریت منابع آب و چالش های زیست محیطی

همایش ملی راهبردهای مدیریت منابع آب و چالش های زیست محیطی در تاریخ ۱۰ اردیبهشت ۱۳۹۷ توسط دانشگاه علوم کشاورزی و منابع طبیعی ساری و تحت حمایت سیویلیکا در شهر ساری برگزار گردید. شما می توانید برای دریافت کلیه مقالات پذیرفته شده در این کنفرانس به صفحه مجموعه مقالات همایش ملی راهبردهای مدیریت منابع آب و چالش های زیست محیطی مراجعه فرمایید.


با توجه به روند رشد جمعیت، تامین امنیت آب برای همه بخش ها که دسترسی منظم به آب کافی و با کیفیت بالا برای برقراری زندگی پویا و سالم است،یکی از مهمترین چالش های پیش روی جوامع بشری است. امنیت کیفی و کمی منابع آب متاثر از عوامل متعددی از جمله راندمان های پایین سیستم های آبیاری،کارایی نامناسب شبکه های آبیاری و زهکشی مدیریت ضعیف مصرف نهاده های کشاورزی، سیستم های نامطلوب جمع آوری و دفع پساب ها، تغییر اقلیم، عدم توجه مناسب به مسایل فرهنگی و اجتماعی، و از همه مهمتر، سیاست های خرد و کلان مرتبط با مدیریت آب در بخش های مختلف می باشد. این در حالی است که آسیب پذیری محیط زیست چه در بعد انسانی و اجتماعی و چه در بعد طبیعی آن، روز به روز در حال افزایش است. 

نظر به رابطه پیچیده منابع طبیعی و کیفیت اکوسیستمها و اهمیت کیفیت اکوسیستم ها و بهبود فرصت های اقتصادی به عنوان عناصر دوگانه پایداری جهانی، شناخت بهتر این عوامل امری ضروری در راستای اتخاذ سیاست های دوست دار محیط زیست و متضمن توسعه پایدار می باشد. علاوه براین، به دلیل افزایش فشار تغییر اقلیم بر منابع آب و با توجه به این که افزایش رقابت برای منابع آب در حال تبدیل به یک چالش اساسی برای تولید غذا است، اتخاذ تدابیر مناسب برای حفاظت کمی و کیفی این منابع ضروری است. در این راستا، دانشگاه علوم کشاورزی و منابع طبیعی ساری اقدام به برگزاری اولین همایش ملی "راهبردهای مدیریت منابع آب و چالش های زیست محیطی" در تاریخ های 10 و 11 اردیبهشت ١٣٩٧ نموده است.  

 

 محورهای همایش:

-ارزیابی برنامه ­های توسعه و اقتصاد مقاومتی از نظر منابع آب، کشاورزی و محیط زیست

-نقش فعالیت­ های فرهنگی و اجتماعی در دستیابی به امنیت آب و غذا
-حکمرانی و سیاست­ گذاری در بخش ­های آب و محیط زیست

-کاربرد آب مجازی و ردپای آب در مدیریت منابع آب

-آثار زیست محیطی شبکه­های آبیاری و زهکشی

-استفاده از روش­ های سبز برای تصفیه پساب­ ها

-نقش مشارکت مردمی در مدیریت منابع آب

-مدیریت نهاده­های کشاورزی و تولید پایدار

-تغییر اقلیم و پایداری منابع آب و خاک

-پایداری اکوسیستم­های آبی

-مدیریت و کنترل آلاینده­ها

-مدیریت کمی و کیفی آب

-آب و آمایش سرزمین

-آب های نامتعارف 

 مقالات پذیرش شده در همایش ملی راهبردهای مدیریت منابع آب و چالش های زیست محیطی