اولین همایش منطقه ای معماری و شهرسازی

اولین همایش منطقه ای معماری و شهرسازی

The first regional conference on architecture and urbanism

پوستر اولین همایش منطقه ای معماری و شهرسازی

اولین همایش منطقه ای معماری و شهرسازی در تاریخ ۲۰ مهر ۱۳۹۱ توسط مرکز آموزش عالی علمی کاربردی سقز و تحت حمایت سیویلیکا در شهر سقز برگزار گردید.این همایش تحت حمایت سیویلیکا بوده است و به محض اتمام مراحل نمایه سازی، مقالات آن از طریق همین پایگاه منتشر خواهد شد.


اولین همایش منطقه ای معماری و شهرسازی

محور های اصلی همایش
· معماری و شهرسازی منطقه ، گرایش ها و چالش ها
· سکونتگاههای غیر رسمی ، چالش ها و راهکارهای
· برنامه‌ریزی برای احیای بافت قدیم شهر
· مسیرهای درون شهری و ترافیک سواره و پیاده
· فضای سبز شهری
· تأثیرات عوامل محیطی ، اقلیمی و بهره برداران ساختمان در نوع ساخت و ساز
· معماری بومی منطقه و راهکارهای توسعه پایدار
· نماهای ساختمانی ، هویت شهری و جنبه های زیباشناختی
· بررسی عملکرد نظام مهندسی ساختمان و شهرداری در کیفیت ساخت و سازها
. اقتصاد ومدیریت شهری ومعماری درمنطقه

سخن دبیر علمی همایش:
به نام یگانه معمار هستی بخش
 از آنجایی که معماری هر سرزمین گویای فرهنگ و هویت آن مردمان می باشد و اعتقاد داریم که معماری نیز می تواند بر رفتارهای انسانی تاثیرگذار باشد؛ در شهرستان سقز با قدمت دیرینه و اصالت های فرهنگی باید شاهد یک نوع معماری ناب باشیم که متاسفانه این شهر نیز همچون بسیاری از شهرهای ایران در دوران معاصر کنونی دچار نوعی سردرگمی گردیده و الگوهای غالب معماری، سیمای ساختمان ها و شهر را دگر گون نموده است . بسیاری از اتفاقات می تواند عامل این دگرونی باشد، که نیاز به تامل مجدد در طراحی و دیدگاه های طراحی داریم که باید در قالب پژوهش های کاربردی توسط محققین تحقق و با حمایت مسولین اجرایی شهر به مرحله عمل برسد . در این همایش که با عنوان  معماری و شهرسازی سعی گردیده مشکلات و عوامل مهم تاثیر گذار در معماری و شهرسازی شناسایی و در قالب محورهای همایش قرارگرفته ، به دنبال راهکارهای عملکردی باشیم . از آنجا که منطقه غرب کشور دارای تشابهات بیشتری -  همچون فرهنگ ، اقلیم  و ... -  در داده ها و متغییر های شکل گیری این نوع معماری می باشد  همایش را بصورت منطقه ای انتخاب نمودیم .
از اهداف این همایش که در حالت کلی می توان به راهکارهای مناسبی برای ارتقاء کیفی و هدفمند نمودن معماری و شهرسازی منطقه اشاره نمود؛ ضمن ارتقاء روحیه پژوهش در راستای هدفمند نمودن تحقیقات کاربردی می خواهیم برای منطقه به راهکارهای مناسبی نائل گردیم . تمامی سعی کمیته علمی همایش رسیدن به ایده های مناسب در پایان همایش  برای  شروع طرح های مطالعاتی و پژوهشی وسیعتر برای معماری و شهرسازی منطقه علی  الخصوص شهر باستانی و با هویت سقز می باشد .
با تشکر
ناصح یوسفی – دبیر علمی همایش


 

 مقالات پذیرش شده در اولین همایش منطقه ای معماری و شهرسازی