همایش ملی آب، فرهنگ و پژوهش­های علوم انسانی، فروردین ماه 99

همایش ملی آب، فرهنگ و پژوهش­های علوم انسانی

National Conference on Water, Culture and Humanities Research

پوستر همایش ملی آب، فرهنگ و پژوهش­های علوم انسانی

همایش ملی آب، فرهنگ و پژوهش­های علوم انسانی در تاریخ ۲۷ فروردین ۱۳۹۹ توسط دانشگاه بیرجند و تحت حمایت سیویلیکا در شهر بیرجند برگزار گردید.این همایش تحت حمایت سیویلیکا بوده است و به محض اتمام مراحل نمایه سازی، مقالات آن از طریق همین پایگاه منتشر خواهد شد.


آب، مایة حیات و بنیاد زندگی است. کمبود دائمی آن در سرزمین عمدتاً خشک و بیابانی ایران باعث قدر و ارج بسیار شده و آداب و رسوم، باورها، خلاقیت­ها، جوشش زلال عواطف، نزاع­ها، نگرش­ها و رفتارهای گوناگونی را در تاریخ و فرهنگ این مملکت به دنبال داشته است. آب در تاریخ ما آبادانی آورده و به ثروت و قدرت تبدیل گشته و در مناسبات سیاسی، اجتماعی، اقتصادی و غیره مؤثر افتاده است.

«اولین همایش ملی آب، فرهنگ و پژوهش­های علوم انسانی» در نظر دارد به بررسی معنا و مفهوم آب در گزاره­ های علوم انسانی بپردازد و ابعاد و اهمّیّت آن را در الگوهای فرهنگی و فکری ما جستجو نماید. تبیین جایگاه و تجلّی فرهنگی و هنری آب به عنوان تجربه­ای زیسته در پیشینة ذهن و زبان ایرانیان به مثابة یک مفهوم بنیادین به اصلاح الگوی مصرف نیز منتهی خواهد شد. همایش مذکور با احترام و افتخار تلاش می­کند فرصتی برای تبادل نظر و به اشتراک گذاشتن یافته­ های علمی صاحب­نظران و پژوهشگران در این زمینه فراهم آورد. این همایش در نظر دارد در راستای اهداف ذیل بکوشد:

-        هم­ اندیشی دربارة سازوکارهای فرهنگی مصرف آب

-        روشن شدن ابعاد مسأله و بحران آب در جامعه

-        بررسی ارزش­های فرهنگی آب در جوامع، ادیان، ادبیات و فلسفه ­های گوناگون

-        آشنایی با آخرین دستاوردها و پژوهش­های انجام یافته در مطالعات فرهنگی

-        کمک به فرهنگ و گفتمان­ سازی مسالة آب

-        ایجاد بستری مناسب برای پژوهشهای میان رشته ­ای در حوزة آب

همایش ملّی آب، فرهنگ و پژوهش­های علوم انسانی به همّت دانشکدة ادبیات و علوم انسانی و دانشگاه بیرجند در بیست و هفتم و بیست و هشتم فروردین ماه 1399 برگزار خواهد شد.