همایش علمی شاهنامه و پژوهش‌های آیینی، اردیبهشت ماه 92

همایش علمی شاهنامه و پژوهش‌های آیینی

همایش علمی شاهنامه و پژوهش‌های آیینی در تاریخ ۲۴ اردیبهشت ۱۳۹۲ توسط دانشگاه فردوسی مشهد و تحت حمایت سیویلیکا در شهر مشهد برگزار گردید. شما می توانید برای دریافت کلیه مقالات پذیرفته شده در این کنفرانس به صفحه مجموعه مقالات همایش علمی شاهنامه و پژوهش‌های آیینی مراجعه فرمایید.


همایش علمی «شاهنامه و پژوهش‌های آیینی» به همت قطب علمی فردوسی‌شناسی دانشگاه فردوسی مشهد و با همکاری فرهنگسرای فردوسی مشهد برگزار شد.

 

به گزارش قطب علمی فردوسی‌شناسی دانشگاه فردوسی مشهد، دکتر محمدجعفر یاحقی، مدیر قطب علمی فردوسی‌شناسی و ادبیات خراسان در آغاز برگزاری این همایش، ضمن عرض تسلیت به مناسبت سال‌روز شهادت امام هادی(ع) و با اشاره به پیشینة برگزاری همایش‌های فردوسی بیان کرد: از همان روزی که ۲۵ اردیبهشت‌ماه به عنوان روز بزرگداشت حکیم ابوالقاسم فردوسی ثبت شد، همایش‌های متعددی در مشهد مقدس و ‌هم‌چنین در سراسر نقاط ایران و جهان برگزرا می‌شود.

 

دکتر یاحقی در معرفی برنامه‌های جاری روز فردوسی در روزهای پیش رو گفت: دو روز گذشته شاهد برگزاری همایش بزرگ فردوسی به همت جهاد دانشگاهی مشهد در دانشکدة ادبیات و علوم انسانی دانشگاه فردوسی بوده و علاوه بر آن روز گذشته در دانشگاه تهران و تا آخر هفته در اصفهان و مشهد، همایش‌های بزرگداشت فردوسی از برنامه‌های سال جاری برای این روز است.

 

مدیر فرهنگسرای فردوسی با اشاره به برنامه‌های جانبی روز فردوسی افزود: در همین حیطه، کارگاه نقاشی و نقاشی‌خط با تأیید فرهنگسرای فردوسی در حال برگزاری است و هم‌چنین سازمان میراث فرهنگی نیز در روز چهارشنبه مورخ ۲۵ اردیبهشت در آرامگاه فردوسی برنامه‌ی متنوعی را تدارک دیده است.

 

وی هم‌چنین با بیان تلاش‌های اساتید و دانشجویان در دانشکدة زبان و ادبیات فارسی، اذعان داشت: علاوه بر نخستین جلد از کتاب «فرهنگ جامع زبان فارسی» که در این همایش رونمایی می‌شود، مجموعة مقالات همایش نیز که حاصل زحمات و تلاش‌ بسیاری از اساتید و دانشجویان دانشگاه فردوسی مشهد است، در روز چهارشنبه رونمایی می‌شود.

 

یاحقی با اعلام این خبر که در روز چهارشنبه کتاب «قرآن و شاهنامه» در همایش فردوسی در فرهنگسرای امام رضا(ع) رونمایی می‌شود، متذکر شد: این کتاب به اشتراکات قرآن و شاهنامه پرداخته و به نظر اساتید متبحر در ادبیات فارسی نخستین کتابی است که در آن از فرهنگ مردم نشانه‌هایی می‌توان یافت و به فرهنگ مردم اشاره‌های فراوانی دارد.

 

وی در پایان با معرفی محوریت همایش علمی «شاهنامه و پژوهش‌های آیینی» در سال جاری اظهار داشت: محوریت همایش سال جاری همان‌گونه که از عنوان آن پیداست، شاهنامه و آیین‌هاست.مقالات پذیرش شده در همایش علمی شاهنامه و پژوهش‌های آیینی