دومین همایش ملی توسعه پایدار استان کهکیلویه و بویر احمد

دومین همایش ملی توسعه پایدار استان کهکیلویه و بویر احمد

پوستر دومین همایش ملی توسعه پایدار استان کهکیلویه و بویر احمد

دومین همایش ملی توسعه پایدار استان کهکیلویه و بویر احمد در تاریخ ۱۹ اسفند ۱۳۹۵ توسط دانشگاه یاسوج و تحت حمایت سیویلیکا در شهر یاسوج برگزار گردید.این همایش تحت حمایت سیویلیکا بوده است و به محض اتمام مراحل نمایه سازی، مقالات آن از طریق همین پایگاه منتشر خواهد شد.


توسعه پایدار جنبه‌ای از توسعه انسانی و در ارتباط با محیط زیست و نسل‌های آینده است که از دهه 1990 با اهدافی از جمله برآورده ساختن نیازهای ضروری اولیه، تجدید حیات و تغییر کیفیت رشد اقتصادی، اطمینان از سطح پایداری جمعیت، جهت گیری مجدد دانش فنی و روابط اقتصادی و بین‌المللی، حفاظت از منابع طبیعی و ارتقاء منابع، محیط زیست و تصمیم‌گیری اقتصادی و اقدام در جهت مشارکتی ساختن توسعه، مورد توجه قرار گرفت. توسعه پایدار فرایندی است برای بدست آوردن پایداری در هر فعالیتی که نیاز به منابع و جایگزینی سریع و یکپارچه آن وجود دارد و آینده‌ای مطلوب را برای جوامع بشری متصور می‌شود که در آن شرایط زندگی و استفاده از منابع، بدون آسیب رساندن به یکپارچگی، زیبایی و ثبات نظام‌های حیاتی، نیازهای انسان را برطرف می‌سازد و همچنین در استفاده از منابع، هدایت سرمایه‌گذاری‌ها، جهت گیری توسعه فناوری و تغییرات نهادی، با نیازهای حال و آینده سازگار باشد و راه حلهایی را برای الگوهای فانی ساختاری، اجتماعی و اقتصادی توسعه ارائه می‌دهد تا بتواند از بروز مسائلی همچون نابودی منابع طبیعی، تخریب سامانه‌های زیستی، آلودگی، تغییرات آب و هوایی، افزایش بی‌رویه جمعیت، بی عدالتی و پایین آمدن کیفیت زندگی انسانهای حال و آینده جلوگیری کند. توسعه پایدار به عنوان یک فرایند در حالی که لازمه بهبود و پیشرفت است و اساس بهبود وضعیت و رفع کاستی‌های اجتماعی و فرهنگی جوامع پیشرفته را فراهم می‌آورد، باید موتور محرکه پیشرفت متعادل، متناسب و هماهنگ اقتصادی، اجتماعی و فرهنگی تمامی جوامع و بویژه کشورهای در حال توسعه باشد. از این رو دبیرخانه همایش ملی توسعه پایدار، با توجه به برگزاری موفق اولین دوره همایش در دانشکده صنعت و معدن دانشگاه یاسوج و بازتاب بسیار گسترده آن، در نظر دارد با بهره گیری از تجارب گذشته، دانش اساتید بزرگوار دانشگاه های معتبر ایران و نهادهای علمی پژوهشی، دومین همایش ملی توسعه پایدار استان کهگیلویه و بویراحمد با محورهای زیر را برگزار نماید. این همایش به دنبال آن است که با گردهم آوردن اندیشمندان، دانشگاهیان، صاحب نظران، سیاستمداران و مدیران، سازمانهای ذیربط و علاقه مند، مهندسین مشاور و متخصصان، به تبیین مفاهیم و اهداف آن بپردازد و فرصتی مناسب برای تبادل اطلاعات و ارائه‌ی یافته های پژوهشی نوین در زمینه‌های مختلف باشد. 


محورهای همایش: 
نقش اقتصاد سبز، کشاورزی، منابع طبیعی و محیط زیست در توسعه پایدار
نقش صنعت، معدن، فناوری های نوین و انرژی های نو، صنایع دستی و گردشگری در توسعه پایدار
نقش مدیریت بحران آب و استفاده بهینه از روان آبها در توسعه پایدار
نقش عمران، معماری، شهرسازی و زیر ساخت ها در توسعه پایدار
نقش سلامت و بهداشت، آموزش و نیروی انسانی، ایمنی، تغذیه و فعالیت های ورزشی در توسعه پایدار
نقش فرهنگ، تاریخ، موقعیت جغرافیایی، جامعه شناسی و علوم رفتاری در توسعه پایدار
نقش مدیریت و چالش های پیش رو در توسعه پایدار
نقش کتاب و کتابخوانی و رسانه های دیجیتال در توسعه پایدارمقالات پذیرش شده در دومین همایش ملی توسعه پایدار استان کهکیلویه و بویر احمد