همایش بین المللی فارس در جنگ جهانی اول

همایش بین المللی فارس در جنگ جهانی اول

پوستر همایش بین المللی فارس در جنگ جهانی اول

همایش بین المللی فارس در جنگ جهانی اول در تاریخ ۱۵ آبان ۱۳۸۹ تا ۱۶ آبان ۱۳۸۹ توسط بنیاد فارس شناسی و تحت حمایت سیویلیکا در شهر شیراز برگزار گردید.این همایش تحت حمایت سیویلیکا بوده است و به محض اتمام مراحل نمایه سازی، مقالات آن از طریق همین پایگاه منتشر خواهد شد.


همایش بین المللی فارس در جنگ جهانی اول

انعقاد قراردادهای 1907 و 1915 میلادی (1287 و 1294 خورشیدی) بین دولت های استعماری روسیه و بریتانیا که جنوب ایران را زیر نفوذ بریتانیا در می‌آورد، از یک سو و نتایج انقلاب مشروطیت و پیامدهای استبداد صغیر که منجر به ناامنی در جاده های آن زمان فارس بویژه راه عمده تجارتی بوشهر – شیراز – اصفهان گردید، منافع کمپانی هند شرقی با تابعیت بریتانیا را که شعبه‌هایی در بوشهر، شیراز و اصفهان داشت به خطر انداخته بود، دولت بریتانیا – بدون اجازه و موافقت دولت ایران – در سال 1295 خورشیدی اقدام به تأسیس ارتشی به نام تفنگ داران پلیس جنوب در فارس می کند که تا سال 1297 خ. بالغ بر 11 هزار نیرو با پادگان هایی در شیراز، آباده و نی ریز دارد.

حزب دمکرات فارس که در سال 1290 خورشیدی با تمایلات آلمانوفیلی تأسیس گشته علیه این نیرو فعالیت می کند و نتیجه آن که اقشار مختلف مردم فارس در پنج منطقه شامل نی ریز، آباده، کازرون، شیراز و فیروزآباد علیه این نیرو می جنگند و رشادت هایی می نمایند.

بر این مبنا،‌ این دوره از تاریخ کشورمان و به ویژه فارس عزیز، ناگفته های بسیاری دارد که اهالی پژوهش با پرداختن تدریجی به آن ها، نسل امروز را به افتخارات اجداد گذشته آشنا می سازند. اما مقطع مورد نظر نیازمند فراخوانی جمعی است تا با اجتماع اهالی فکر،‌ نگاهی دوباره به عوامل هویت ساز ملی ‌- اسلامی و نیز سابقه دولت‌های استعماری به ویژه انگلستان در مقابله با رشد و تعالی ملتی صاحب تمدن و فرهنگ، انداخته شود. با این رویکرد بنیاد فارس شناسی قصد دارد با مشارکت و همراهی برخی از نهادهای علمی و اجرایی، همایشی تحت عنوان فارس در جنگ جهانی اول را برگزار کند و دوره تاریخی 1290-1299 خورشیدی فارس را مورد بررسی قرار دهد.

در این راستا از کلیه اساتید، پژوهش گران، دانشجویان و علاقمندان به تاریخ فارس دعوت می نماید تا با ارسال مقالات خود ما را در هر چه پربارتر شدن این همایش یاری نمایند.

محورهای همایش:
_ نقش علما و روحانیون در مبارزات مردم
_  بررسی تأثیر نمایندگی های سیاسی روسیه، بریتانیا و آلمان و اتباع آن¬ها در شرایط اجتماعی و سیاسی فارس.
_ فعالیت نمایندگی وزارت امور خارجه و گزارش های آن در مورد فارس.
_ والیان و حکام فارس و کنش ها و واکنش های نمایندگی های سیاسی در انتصاب و خلع آن ها.
_ دولت مرکزی و فارس
_ اوضاع اجتماعی، اقتصادی و سیاسی فارس
_ ژاندارمری فارس و تفنگ داران پلیس جنوب
_ احزاب فارس
_ نقش ایلات و عشایر فارس و ایلخانی های آن ها در مسایل سیاسی
_ شرح حال مبارزان و فعالان سیاسی
_ اسناد و مدارک باقی مانده از این دوره از علماء، روحانیون، احزاب، جنگ ها، خاطرات مبارزان و ...
_ مطبوعات فارس
_ سیاحان و فارس



مقالات پذیرش شده در همایش بین المللی فارس در جنگ جهانی اول