همایش ملی راهبردهای مدیریت منابع آب و چالش های زیست محیطی

همایش ملی راهبردهای مدیریت منابع آب و چالش های زیست محیطی

National Conference on Water Resources Management Strategies and Environmental Challenges

پوستر همایش ملی راهبردهای مدیریت منابع آب و چالش های زیست محیطی

همایش ملی راهبردهای مدیریت منابع آب و چالش های زیست محیطی در تاریخ ۱۰ اردیبهشت ۱۳۹۷ تا ۱۱ اردیبهشت ۱۳۹۷ توسط دانشگاه علوم کشاورزی و منابع طبیعی ساری و تحت حمایت سیویلیکا در شهر ساری برگزار گردید.این همایش تحت حمایت سیویلیکا بوده است و به محض اتمام مراحل نمایه سازی، مقالات آن از طریق همین پایگاه منتشر خواهد شد.


با توجه به روند رشد جمعیت، تامین امنیت آب برای همه بخش ها که دسترسی منظم به آب کافی و با کیفیت بالا برای برقراری زندگی پویا و سالم است،یکی از مهمترین چالش های پیش روی جوامع بشری است. امنیت کیفی و کمی منابع آب متاثر از عوامل متعددی از جمله راندمان های پایین سیستم های آبیاری،کارایی نامناسب شبکه های آبیاری و زهکشی مدیریت ضعیف مصرف نهاده های کشاورزی، سیستم های نامطلوب جمع آوری و دفع پساب ها، تغییر اقلیم، عدم توجه مناسب به مسایل فرهنگی و اجتماعی، و از همه مهمتر، سیاست های خرد و کلان مرتبط با مدیریت آب در بخش های مختلف می باشد. این در حالی است که آسیب پذیری محیط زیست چه در بعد انسانی و اجتماعی و چه در بعد طبیعی آن، روز به روز در حال افزایش است. 

نظر به رابطه پیچیده منابع طبیعی و کیفیت اکوسیستمها و اهمیت کیفیت اکوسیستم ها و بهبود فرصت های اقتصادی به عنوان عناصر دوگانه پایداری جهانی، شناخت بهتر این عوامل امری ضروری در راستای اتخاذ سیاست های دوست دار محیط زیست و متضمن توسعه پایدار می باشد. علاوه براین، به دلیل افزایش فشار تغییر اقلیم بر منابع آب و با توجه به این که افزایش رقابت برای منابع آب در حال تبدیل به یک چالش اساسی برای تولید غذا است، اتخاذ تدابیر مناسب برای حفاظت کمی و کیفی این منابع ضروری است. در این راستا، دانشگاه علوم کشاورزی و منابع طبیعی ساری اقدام به برگزاری اولین همایش ملی "راهبردهای مدیریت منابع آب و چالش های زیست محیطی" در تاریخ های 10 و 11 اردیبهشت ١٣٩٧ نموده است.  

 

 محورهای همایش:

-ارزیابی برنامه ­های توسعه و اقتصاد مقاومتی از نظر منابع آب، کشاورزی و محیط زیست

-نقش فعالیت­ های فرهنگی و اجتماعی در دستیابی به امنیت آب و غذا
-حکمرانی و سیاست­ گذاری در بخش ­های آب و محیط زیست

-کاربرد آب مجازی و ردپای آب در مدیریت منابع آب

-آثار زیست محیطی شبکه­های آبیاری و زهکشی

-استفاده از روش­ های سبز برای تصفیه پساب­ ها

-نقش مشارکت مردمی در مدیریت منابع آب

-مدیریت نهاده­های کشاورزی و تولید پایدار

-تغییر اقلیم و پایداری منابع آب و خاک

-پایداری اکوسیستم­های آبی

-مدیریت و کنترل آلاینده­ها

-مدیریت کمی و کیفی آب

-آب و آمایش سرزمین

-آب های نامتعارف