همایش بین المللی دانش سنتی مدیریت منابع آب

همایش بین المللی دانش سنتی مدیریت منابع آب

International Conference on Traditional Knowledge for Water Resources Management

پوستر همایش بین المللی دانش سنتی مدیریت منابع آب

همایش بین المللی دانش سنتی مدیریت منابع آب در تاریخ ۲ اسفند ۱۳۹۰ تا ۴ اسفند ۱۳۹۰ توسط مرکز بین المللی قنات و سازه‌های تاریخی آبی و تحت حمایت سیویلیکا در شهر یزد برگزار گردید.این همایش تحت حمایت سیویلیکا بوده است و به محض اتمام مراحل نمایه سازی، مقالات آن از طریق همین پایگاه منتشر خواهد شد.


همایش بین المللی دانش سنتی مدیریت منابع آب

درباره کنفرانس

کلیات و معرفی موضوع
تغییرات جهانی از قبیل رشد جمعیت، توسعه‌ی شهرنشینی، تغییر اقلیم و آلودگی در مقیاس و سطحی بی سابقه در حال وقوع می‌باشند. مقابله با اثراتی که از این تغییرات بر جای می‌ماند بسیار دشوار است و در میان این اثرات، تامین امنیت غذایی و دسترسی برابر به منابع آب نگران کننده‌تر است. پیشبینی می‌شود که تا 25 سال آینده دو سوم جمعیت جهان در کشورهایی زندگی خواهند کرد که با بحران کم آبی دست به گریبان هستند. لذا برای تخفیف این مشکل باید روش ها و فناوری‌های خلاقانه ای به کار گرفته شوند. در پایداری و کارآمدی این روش ها و فناوری‌ها، بهره‌برداری از تجربیات گذشتگان می‌تواند امکان شکست و ناکارآمدی این روش ها و فناوری‌های خلاقانه را به حداقل برساند.
 کنترل رواناب ها و شیوه‌های مدیریت آب در سراسر جهان قدمتی به درازای تاریخ تمدن انسان دارد. بسیاری از تمدن های بشری بر کرانه‌ی رودهای بزرگ پدید آمده‌اند در حالیکه کمبود آب، برخی دیگر از تمدنها را پراکنده و نابود ساخته است. در این میان تمدنهایی هم تکامل یافته‌اند که شیوه‌ی مدارا با منابع اندک آب را آموخته‌ و مدیریت دقیق و عادلانه‌ی آب را سامان داده‌اند. این تمدن ها ظرفیت بالایی از دانش مدیریت آب را دارند و می‌توانند منبع الهامی برای کسانی باشند که در جستجوی شیوه‌های خلاقانه‌ی مدیریت آب هستند.
در سال 2005 میلادی بر اساس تفاهم نامه‌ای که فیمابین یونسکو و وزارت نیرو جمهوری اسلامی ایران مبادله گردید مرکز بین المللی قنات و سازه‌های تاریخی آبی در شهر یزد تأسیس گردید، شهری تاریخی که بسیاری از سازه‌های تاریخی آبی ارزشمند را در خود جای داده است.
 هدف از راه‌اندازی مرکز بین المللی قنات این بوده است که به عنوان محوری علمی به پژوهشگران، دانشگاهیان و مسؤولین مرتبط با موضوع مدیریت سنتی منابع آب خدمات ارائه داده و دانش و تجربه‌ی آنها را نیز گردآوری نماید.  لذا یکی از مأموریت‌های این مرکز شناخت عمیق جنبه‌های اجتماعی و فنی مدیریت سنتی منابع آب و بهبود شیوه‌های موجود و بستر سازی در زمینه‌های مرتبط تعریف گردید.
 
اهداف همایش
هدف از برگزاری همایش دانش سنتی مدیریت منابع آب این است تجربیات، نظرات و دیدگاه های سیاستگذاران، مدیران، پژوهشگران، مسئولین، کارشناسان، اقتصاددانان و همه‌ کسانی که به نوعی با موضوع مدیریت آب سر و کار دارند گرد هم آورده و موضوعات ذیل را محقق سازد:
یافته‌ها و آموخته‌های خود را در مورد پایداری و سازگاری با تغییرات اقلیمی و مشارکت مردمی در مدیریت سنتی آب ارائه نمایند و در مورد چگونگی استفاده از این یافته‌ها در فرایند سیاست گزاری و تصمیم گیری و مدیریت دراز مدت منابع آب به بحث و بررسی بنشینند.
تبادل تجربیات و دیدگاه‌ها به عنوان بخش جدایی ناپذیر فرایند تصمیم گیری و سیاست گزاری در زمینه‌ی آب نهادینه گردد و از مشارکت فعالانه‌ی آنها استفاده گردد. زمینه‌هایی که می‌توان در آن از فناوری‌های مدرن در ارتقاء روش‌های سنتی استفاده کرد شناسایی شده و بدین ترتیب امکان پاسخگویی به نیازهای روز فراهم گردد.
سیاست و برنامه‌ای عملی وضع گردد که بر اساس آن بتوان مفاد قطعنامه‌ی نهایی همایش را تا مرحله‌ی اجرایی شدن پیگیری نموده و آنرا به برنامه بین المللی آبشناسی یونسکو پیشنهاد نمود.
این همایش در واقع فرصت دیگری است تا مرکز بین المللی قنات نتایج تحقیقات انجام شده را در اختیار پژوهشگران قرار داده و اطلاعات و یافته‌های آنها را نیز گردآوری کرده و باشگاه بین المللی قنات راه‌اندازی خواهد شد. دبیرخانه‌ای دائمی در این مرکز مسئولیت شبکه‌ی اطلاع رسانی و هماهنگی میان پژوهشگرانی که در شناخت فناوری‌های سنتی آب و مدیریت منابع آب نقش دارند بر عهده خواهد داشت.

محورهای همایش
محور 1: پایداری سیستم های سنتی مدیریت منابع آب و چگونگی تطبیق با تغییرات محیطی
الف – پایداری نظام های سنتی مدیریت منابع آب و توانایی رویارویی با چالش هایی چون تغییر اقلیم و امنیت غذایی
ب- دانش سنتی در مدیریت منابع آب به عنوان منبع الهامی جهت ارتقاء خلاقیت
ج- نشانه‌های پایداری نظام های بهره برداری و سازه‌های تاریخی آبی
د- تعادل منابع آب در سطح حوضه‌ها
ه- نحوه انطباق با موضوعات جدید و پاسخ به چالش ها با استفاده از دانش سنتی (مطالعات موردی تاریخی)
و- نقش قراردادهای تاریخی در زمینه‌ی مدیریت رودخانه‌های بزرگ و آب های زیرزمینی فرامرزی
ز-  روش های سنتی جهت پیش بینی و پایش با تاکید بر مدیریت سیل و خشکسالی
 
 
محور 2: تجربیات سنتی در زمینه مشارکت جامعه در مدیریت منابع آب
الف- نقش مدیریت سنتی آب در مشارکت مردمی و سطوح تصمیم گیری مدیریت منابع آب
ب- ساز و کارهای مدیریتی و مشارکت مردمی در مدیریت سیستم‌های تاریخی آبی
ج- نظام های سنتی مالی و قیمت گذاری در زمینه‌ تولید و عرضه‌ آب و تجربیات موفق بازار سنتی آب
ه- درس هایی از نظام های مدیریت سنتی آب در برقراری تعادل میان تولید و عرضه‌ کارآمد آب
و- نقش زنان در تولید، توزیع، بهره‌برداری و مدیریت آب
ز- نظام های سنتی تقسیم آب و نقش آنان در ساختارهای اقتصادی، سیاسی و اجتماعی
 
محور3: نقش فرهنگ در مدیریت منابع آب
الف- اخلاق آب در نظام های مدیریت منابع آب
ب- آموزه های دینی در زمینه مدیریت منابع آب
ج- دیدگاه اسلام در تقسیم و توزیع عادلانه آب
د- فرهنگ و آبمقالات پذیرش شده در همایش بین المللی دانش سنتی مدیریت منابع آب