اولین کنفرانس ملی اقتصاد دانش با رویکرد اقتصاد مقاومتی تیر 97

اولین کنفرانس ملی اقتصاد دانش با رویکرد اقتصاد مقاومتی

The First National Conference on Knowledge Based Economy with a Resistance Economics Approach

پوستر اولین کنفرانس ملی اقتصاد دانش با رویکرد اقتصاد مقاومتی

اولین کنفرانس ملی اقتصاد دانش با رویکرد اقتصاد مقاومتی در تاریخ ۲۲ تیر ۱۳۹۷ توسط شرکت پژوهشی صنعتی طرود شمال و تحت حمایت سیویلیکا در شهر بابلسر برگزار گردید.این همایش تحت حمایت سیویلیکا بوده است و به محض اتمام مراحل نمایه سازی، مقالات آن از طریق همین پایگاه منتشر خواهد شد.


دانش و اطلاعات با ایجاد صرفه جویی‌های خارجی در تولید و استفاده کاراتر از منابع، بهره‌وری کل عوامل تولید را افزایش داده و موجبات افزایش رشد اقتصادی می گردد. بدین‌ترتیب، نقش دانش در مقایسه با منابع طبیعی، نیروی کار و سرمایه فیزیکی افزایش یافته است و با ورود جهان به مرحله نوینی از توسعه، اقتصاد مبتنی بر منابع جای خود را به اقتصاد مبتنی بر دانش و فناوری داده است و با توجه به نقش برجسته و کلیدی دانش در اقتصاد مشتق شده از دانش، مفهوم «اقتصاد دانش بنیان» وارد ادبیات اقتصادی شده است. به طور کلی، با کاربرد مستمر و تولید دانش به عنوان هسته اصلی فرایند توسعه اقتصادی، ضرورتاً اقتصاد به اقتصاد دانش بنیان تبدیل می شود. گذار موفق اقتصادها به اقتصاد دانش بنیان عموماً به عواملی از قبیل سرمایه‌گذاری بلندمدت در آموزش، توسعه ظرفیت‌های اختراع و نوآوری، به روزکردن زیر ساخت‌های اطلاعاتی و یک محیط اقتصادی کارآمد و رقابتی نیاز دارد. در کل عوامل رژیم های نهادی و اقتصادی، نظام نوآوری، آموزش و منابع انسانی و زیرساخت های اطلاعاتی، از سوی بانک جهانی به عنوان پایه‌های چارچوب اقتصاد دانش‌بنیان نامیده شده است.

"اولین کنفرانس اقتصاد دانش با رویکرد اقتصاد مقاومتی" نمایه شده در CIVILICA  در تاریخ ۲۱ اردیبهشت ۱۳۹۷ توسط شبکه پژوهشگران ایرانی،دانشگاه بوعلی سینا، دانشگاه حضرت معصومه(س)، شرکت پژوهشی طرود شمال و .. در هتل بین المللی میزبان شهرستان بابلسر برگزار خواهد شد.

 

محورهای کنفرانس:
 
اقتصاد دانش و اصلاح الگوی مصرف

اقتصاد دانش و توسعه کارآفرینی

اقتصاد دانش و شفاف سازی اقتصاد

اقتصاد دانش و اشتغال

اقتصاد دانش و نظام مالی

اقتصاد دانش و رقابت پذیری اقتصاد

اقتصاد دانش و بهره وری عوامل تولید

اقتصاد دانش و  اندازه منطقی دولت

اقتصاد دانش و افزایش پوشش استاندارد برای کلیه محصولات داخلی

اقتصاد دانش و شفاف و روان سازی نظام توزیع و قیمت گذاری

اقتصاد دانش و مدیریت مخاطرات اقتصادی

اقتصاد دانش و توسعه حوزه عمل مناطق آزاد و ویژه اقتصادی

اقتصاد دانش و ارتقاء شاخص‌های عدالت اقتصادی و اجتماعی
 مدیریت دانش

و دیگر مباحث مرتبط با اقتصاد دانش