کنگره ملی بتن خود­متراکم (بتن نسل جدید)

کنگره ملی بتن خود­متراکم (بتن نسل جدید)

National Congress of Self Compacting Concrete (NCSCC)

پوستر کنگره ملی بتن خود­متراکم (بتن نسل جدید)

کنگره ملی بتن خود­متراکم (بتن نسل جدید) در تاریخ ۲۲ اردیبهشت ۱۳۹۰ تا ۲۳ اردیبهشت ۱۳۹۰ توسط مرکز بین­ المللی علوم و تکنولوژی پیشرفته و علوم محیطی در شهر کرمان برگزار گردید.این همایش تحت حمایت سیویلیکا بوده است و به محض اتمام مراحل نمایه سازی، مقالات آن از طریق همین پایگاه منتشر خواهد شد.


همابش مدیریت تکنولوژی و نوآوری

مقدمه:
بتن بدون تردید گزیده­ترین مصالح ساختمانی قرن بیست و یکم است زیرا موارد کاربرد آن عملاً نامحدود است و متناسب با هر کاربرد، می­توان مشخصه­های آن (در فاز خمیری، فاز سخت شده و . . .) را بدلخواه تغییر داد.
هر بتنی که دارای یکی یا تعدادی از این مشخصه­ها باشد "بتن توانمند" یا "بتن با عملکرد برتر" یا اگر این  مشخصه­ها در سطح بسیار عالی باشند،" اَ بر بتن" نامیده می­شوند.
بتن خودمتراکم (Self Compacting Concrete, SCC) یا بتن نسل جدید یک فن­آوری نو در عرصه ساخت و ساز در دنیاست. این نوع بتن با کارائی (روانی) بسیار بالای خود می­تواند به سهولت تحت اثر وزن خود بدون جداشدگی دانه­ها در سازه­ها و در میان انبوه شبکه­های میلگردها جریان یابد. از مزایای مهم استفاده از این نوع بتن می­توان به کاهش زمان ساخت، صرفه­جویی اقتصادی و بالارفتن کیفیت نهایی بتن­های تولید شده اشاره کرد.
بتن خودمتراکم بدون نیاز به ویبره تحت تأثیر وزن خود، متراکم شده و از اواخر دهه 80 میلادی در کشور ژاپن آغاز شد و سپس در کشورهای دیگر به طور گسترده­ای توسعه یافت. کاربرد این نوع بتن، امروزه در کشورهای پیشرفته، در زمره بتن­های متداول و رایج محسوب می­شود و در بسیاری از پروژه­های با اهمیت از آن به سهولت استفاده شده است. امروزه به وفور از آن؛ در صنعت بتن پیش­ساخته، معماری (زیبا شناسی)، پل سازی، ساختمان­های بلند و آسمان خراش­ها، مخازن نگهدارنده مایعات و گازها، سد سازی، بتن­های حجیم، سازه­های دریایی و زیردریایی،    تونل­های شهری و آبی (که در آن­ها مسافت طولانی بتن معمولی و حفظ کیفیت و تراکم آن از مشکلات اجرایی است) و... استفاده می­شود.
در کشور ما صرفاً در پروژه­های محدودی بتن خودمتراکم مورد استفاده قرار گرفته است، در حالیکه در پروژه­های متعدد دیگر، ضرورت استفاده از آن وجود دارد.
به منظور معرفی این نوع بتن تاکنون در کشور دو کارگاه تخصصی (اولین کارگاه تخصصی بتن خودمتراکم در   اسفند 85 در دانشگاه تهران و دومین در اردیبهشت 87 در دانشگاه امیرکبیر) برگزار گردیده است و در پی آن، کنگره ملی بتن خودمتراکم در اردیبهشت 1390 در مرکز بین­المللی علوم و تکنولوژی پیشرفته و علوم محیطی برگزار می­شود. این کنگره قدمی است موثر در شناساندن و ترویج بیشتر بتن خودمتراکم.
 

محورهای کنگره:
تکنولوژی (فن­آوری) بتن خودمتراکم
کاربرد بتن خودمتراکم و مزایای فنی و اقتصادی آن
رفتارشناسی بتن تازه (خمیر) و تعیین نسبت­های اختلاط
تأثیر مصالح تشکیل­دهنده بر ویژگی­های بتن خودمتراکم تازه و سخت­شده
عملکرد بتن خودمتراکم در اعضا و سازه­های بتن مسلح، بتن پیش و پس­تنیده و دیگر موارد وابسته
گزارش طرح­های اجرایی بتن خودمتراکم در کشور
بتن خودمتراکم الیافی
نانو بتن خودمتراکم
دیگر موارد وابسته به بتن خودمتراکممقالات پذیرش شده در کنگره ملی بتن خود­متراکم (بتن نسل جدید)