سومین کنفرانس ملی تصادفات جاده ای، سوانح ریلی و هوایی

سومین کنفرانس ملی تصادفات جاده ای، سوانح ریلی و هوایی

3rd NATIONAL CONFERENCE OF ROADWAY, RAILWAY and Arial ACCIDENTS

پوستر سومین کنفرانس ملی تصادفات جاده ای، سوانح ریلی و هوایی

سومین کنفرانس ملی تصادفات جاده ای، سوانح ریلی و هوایی در تاریخ ۳۱ اردیبهشت ۱۳۹۳ توسط دانشگاه آزاد اسلامی زنجان و تحت حمایت سیویلیکا در شهر زنجان برگزار گردید.این همایش تحت حمایت سیویلیکا بوده است و به محض اتمام مراحل نمایه سازی، مقالات آن از طریق همین پایگاه منتشر خواهد شد.


مهمترین معضل جدی سیستم های مختلف حمل و نقل، تصادفات و سوانحی است که در این سیستم ها اتفاق می افتد. وقوع تصادفات و سوانح علاوه بر اعمال هزینه های هنگفت مالی، آثار و تبعات اجتماعی زیان بار نیز به دنبال دارد. بروز عوامل موثر در وقوع تصادفات و سوانح و راهکارهای پیشگیری یا کاهش آثار زیان بار آن ها در مقوله ایمنی در حمل و نقل صورت می گیرد.
متأسفانه در کشور عزیزمان ایران سالانه بیش از 20000 نفر جان خود را فقط در حادثه تصادفات رانندگی از دست می دهند و صدها هزار نفر مجروح می شوند. این موضوع مسئولیت سنگینی را بر دوش مهندسین راه و ترابری و خصوصاً مهندسین حمل و نقل و ترافیک قرار می دهد. به باور کارشناسان در سوانح و تصادفات اعم از جاده ای، ریلی و هوایی چهار عامل انسان، وسیله ی نقلیه، جاده و شرایط محیطی نقش مهمی را ایفا می نمایند و توجه به آن ها می تواند در کاهش تصادفات و کشته شدگان این دسته سوانح موثر باشد.آموزش و ارتقاء سطح اطلاعات عمومی و تخصصی کاربران یکی از موثرترین راهکارهای کاهش تصادفات و سوانح است.
دانشگاه آزاد اسلامی زنجان در پی برگزاری موفقّیت آمیر اوّلین و دوّمین کنفرانس ملی تصادفات جاده ای، سوانح ریلی و هوایی بعنوان یکی از مراکز علمی پیشرو در زمینه ایمنی حمل و نقل در راستای پیگیری اهداف خود در کمک به کاهش آمار مذکور و تاثیرات تأسف بار ناشی از آن، با همت همکاران خود در دانشکده ی فنی و مهندسی و یاری دستگاه های متولی در حوزه ی حمل و نقل و ترافیک اقدام به برگزاری سوّمین کنفرانس ملّی تصادفات جاده ای، سوانح ریلی و هوایی نموده است تا بار دیگر قدم کوچکی در جهت حل این معضل برداشته باشد. به امید این که شاهد مفید بودن نتایج و استفاده ی هر چه بیشتر مسئولین و برنامه ریزان کشور از دستاورد های این کنفرانس بزرگ ملی باشیم.

 

 

محورهای کنفرانس:

- استفاده از روش های آماری و تحلیلی در بررسی تصادفات جاده ای، ریلی و هوایی
- نقش پلیس در تصادفات جاده ای
- روش های ارتقای فرهنگی استفاده کنندگان از جاده ها و راه آهن
- نقش انسان ، جاده ، وسیله نقلیه و محیط در تصادفات جاده ای، ریلی و هوایی
- سیستم های حمل و نقل های هوشمند و نقش آن در کاهش تصادفات
- تکنیک های مؤثر در کاهش تصادفات جاده ای، ریلی و هوایی

 

 

رئیس کنفرانس: دکتر علی رضا فیروزفر (رئیس دانشگاه آزاد اسلامی زنجان)
دبیر اجرایی کنفرانس: مهندس سید امیرحسین بهشتی (رئیس دانشکده فنی و مهندسی دانشگاه آزاد اسلامی زنجان)
دبیران علمی کنفرانس:
دکتر محمود صفارزاده :(عضو هیئت علمی دانشگاه تربیت مدرس - رئیس هیئت علمی)
دکتر جبارعلی ذاکری:(عضو هیئت علمی دانشگاه علم و صنعت ایران - دبیر هیئت علمی)
 

 مقالات پذیرش شده در سومین کنفرانس ملی تصادفات جاده ای، سوانح ریلی و هوایی