همایش ملی نهج البلاغه و ارزشهای فرهنگی

همایش ملی نهج البلاغه و ارزشهای فرهنگی

پوستر همایش ملی نهج البلاغه و ارزشهای فرهنگی

همایش ملی نهج البلاغه و ارزشهای فرهنگی در تاریخ ۱۸ اسفند ۱۳۹۰ توسط دانشگاه آزاد اسلامی واحد همدان و تحت حمایت سیویلیکا در شهر همدان برگزار گردید.این همایش تحت حمایت سیویلیکا بوده است و به محض اتمام مراحل نمایه سازی، مقالات آن از طریق همین پایگاه منتشر خواهد شد.


همابش ملی نهج البلاغه و ارزشهای فرهنگی

پیام دبیر:
دو عامل در کسب رتبه ی متعالی بر هر منبع اطاعاتی اثر گذارند ، پدیدآور و محتوای متن کتاب شریف نهج البلاغه نیز از این ویژگی مستثنی نیست ، پدیدآور آن شخصیت والاگهریست که دروازه ی شهر علم خوانده شده است و محتوای آن مشحون از مطالب و معارف پر جاذبه، هدایتگر ،سازنده و سعادت آفرین برای دوستداران و بهره گیران از چنان مجموعه ی گرانسنگی است . بدون شک ،کتاب سترگ و وزین نهج البلاغه که بدست سید رضی از مجموعه ای از خطبه ها ، نامه ها و سخنان کوتاه و بلند مولای متقیان و امیر مؤمنان علی (ع) فراهم آوری شده ، در زمره ی منابع علمی بر گرفته از اندیشه های تابناک و سازنده ی یار ، همنشین و دست پرورده ی پیامبر اسلام (ص) می باشد . این کتاب بی بدیل که آنرا همپای قرآن مجید و در سایه سار آن باید تـــلاوت کرد ، چرا که پدید آورنده اش خود را « قرآن ناطق » خوانده است و بی سبب نیست که بزرگان علم و اندیشه و صاحب خردان و فرهیختگانی که با این کتاب آشنا شده اند آنرا برادر قرآن خوانده اند چنین باوری جایگاهی متین و در خور ستایش برای کتاب ما فوق فکر بشر و ما دون کلام الهی پدید می آورد تا جمله ی شیفتگان جویای عدالت را بسوی خود بکشاند و با تأسی به بسیاری از بزرگان آنرا امام برنامه ریزیهای خویش قرار دهند . نهج البلاغه کتاب قرون و اعصار آینده است ولی ما هم باید از این کتاب که بر گرفته و منبعث از پیامهای رهایی بخش قرآن مجید می باشد پیوسته بهره برداری نمائیم تا راه سعادت را بپوئیم .
 
در راستای تحقق چنین امری این همایش می تواند قدمی مقدماتی به خاطر بهره مندی از معارف بلند نهج البلاغه در راستای ترویج و تثبیت ارزش های فرهنگی در سطح جامعه برگزار گردد

اهداف همایش:
- جریان سازی برای حضور نهج البلاغه در بین سطوح مختلف اجتماعی
- ارتقاء ارزش های فرهنگی بر مبنای آموزه های نهج البلاغه
- بهره گیری از نهج البلاغه در راستای تبلغ ارزش های فرهنگی اسلام ناب محمدی
- زمینه سازی برای حاکمیت ارزش های علوی در سطح جامعه اسلامی
- استفاده از شیوه های تربیتی منطوی در نهج البلاغه

محورهای اصلی همایش:
1- مبانی ارزش های فرهنگی در نهج البلاغه
2- ارزش های فردی و اجتماعی در نهج البلاغه
3- بررسی جایگاه ارزش های انسانی در نهج البلاغه