همایش بین المللی جنبه های حقوقی فناوری اطلاعات و ارتباطات

همایش بین المللی جنبه های حقوقی فناوری اطلاعات و ارتباطات

پوستر همایش بین المللی جنبه های حقوقی فناوری اطلاعات و ارتباطات

همایش بین المللی جنبه های حقوقی فناوری اطلاعات و ارتباطات در تاریخ ۵ اسفند ۱۳۹۶ تا ۶ اسفند ۱۳۹۶ توسط دانشگاه علم و فرهنگ و تحت حمایت سیویلیکا در شهر تهران برگزار خواهد شد.با توجه به اینکه این همایش به صورت رسمی برگزار می گردد، کلیه مقالات این کنفرانس در پایگاه سیویلیکا و نیز کنسرسیوم محتوای ملی نمایه خواهد شد و شما می توانید با اطمینان کامل، مقالات خود را در این همایش ارائه نموده و از امتیازات علمی ارائه مقاله کنفرانس با دریافت گواهی کنفرانس استفاده نمایید.


نخستین همایش بین­ المللی «جنبه­ های حقوقی فناوری اطلاعات و ارتباطات» توسط سازمان فناوری اطلاعات ایران با همکاری پژوهشگاه قوه قضاییه و دانشگاه علم و فرهنگ و با حضور اساتید و متخصصین حوزه فناوری اطلاعات و ارتباطات و حقوق، در روزهای پنجم و ششم اسفندماه 1396 در تهران برگزار می شود. نظر به اهمیت موضوعات حقوقی در خصوص فناوری اطلاعات، این همایش در صدد است تا  پژوهشگران، اساتید و متخصصین در زمینه ­های حقوق و فناوری اطلاعات را  گردهم آورده، و در راستای معرفی اصول و مبانی حقوقی در ارتباط با فناوری اطلاعات با هدف فرهنگ­ سازی و ترویج بسترهای حقوقی و فنی دولت الکترونیک، گام موثری بردارد. موضوعاتی از قبیل حقوق خصوصی و عمومی، حقوق کیفری و جرم­ شناسی، حقوق امنیت و حقوق بشر فناوری اطلاعات، محورها و موضوعات کلیدی این همایش را تشکیل می­ دهند.

 

محورهای همایش:
 
محور اصلی 1: حقوق خصوصی فناوری اطلاعات و ارتباطات
 
1. مالکیت: شناسایی اموال سایبری، مالکیت بر دارایی­ های مادی و معنوی رایانه­ ای، مالکیت عمومی و خصوصی و راه­ های اثبات و استیفای حق­ های مالکانه
 2. تجارت و کسب ­و­کار: قراردادها، تفاهم ­نامه­ ها و موافقت­ نامه ­های حوزه فناوری اطلاعات و ارتباطات، ویژگی­ ها و حقوق و تعهدات تجار و اصناف فناوری اطلاعات و ارتباطات و بهره­ برداران کالا و خدمات آنها و ویژگی­ ها و شرایط بازارها و راه­های تنظیم و نظارت بر آنها؛
 3. مسوولیت: شرایط مسئولیت حقوقی ناشی از تراکنش ها و برهم کنش های دیجیتالی با تأکید بر پیکرهای دیجیتالی(آواتارها) و هوشمندی کارکردهای رایانه ­ای، زیان ­های مادی و معنوی رایانه­ ای، راه­ های ارزیابی و استیفای آنها و نظام هویت در فضای مجازی.
 
محور اصلی 2: حقوق کیفری و جرم شناسی فناوری اطلاعات و ارتباطات
 
4. جرم شناسی: علت شناسی بزه کاری و بزه ­دیدگی سایبری، تدابیر پیشگیرانه قابل اتخاذ در برابر آنها و مسوولیت متصدیان پیشگیری و ارزیابی تدابیر پیشگیرانه؛
 5. مسوولیت: شرایط انتساب مسوولیت کیفری و مسوولیت کیفری نیابتی؛
 6. جرایم و کیفرها: پدیده­ های جنایی نوین دیجیتالی، شناساندن عناصر و شرایط پدیدآورنده و راه­های تطبیق آنها با عناوین کیفری کنونی رایانه­ ای، کیفرگذاری و تعیین قضایی کیفر.
 
محور اصلی 3: حقوق عمومی فناوری اطلاعات و ارتباطات
 
7. چارچوب مفهومی و حقوقی دولت حکمرانی الکترونیک
 8. نقش حکمرانی الکترونیک در حکمرانی مطلوب 
 9. بایسته­ ها و خلاهای حقوقی حکمرانی الکترونیک
 10. نقش حکمرانی الکترونیک در مقابله با فساد
 11. دادگستری الکترونیک 

محور اصلی 4: حقوق امنیت فناوری اطلاعات و ارتباطات
 
12. موضوعات امنیتی: قواعد شناسایی و رده ­بندی امنیتی دارایی­ های سایبری (حیاتی، حساس، مهم و عادی) و راه­ های پیاده­ سازی اصول تناسب، اثربخشی و بازدارندگی حمایت­ های حقوقی برای دارایی­ های مشمول هر یک از این رده­ ها، با تاکید بر سیاست­ های کلی نظام در امور امنیت فضای تولید و تبادل اطلاعات و ارتباطات (افتا)
 13. خدمات امنیتی: شرایط و ویژگی­های قراردادهای مشاوره، پیاده­سازی و پشتیبانی امنیت ارتباطی و فناوری اطلاعات و مسوولیت­ها و مصونیت­های برآمده از آنها
 14. دفاع سایبری: مراحل سه ­گانه دفاع­ های پیش دستانه، پیشگیرانه و واکنشی سایبری و قواعد و سازوکارهای حقوقی دفاع از تدابیر دفاعی سایبری با تاکید بر سیاست­های کلی نظام جمهوری اسلامی ایران در مورد پدافند غیرعامل.
 
 
محور اصلی 5: حقوق بشر فناوری اطلاعات و ارتباطات
 15. فن­ آوری اطلاعات و حفظ حریم خصوصی
 16. دسترسی آزاد به اطلاعات به مثابه حق بشری
 17. فن آوری اطلاعات و برابری فرصت­ ها