همایش بین‌المللی مخابرات ایران

همایش بین‌المللی مخابرات ایران

Iran Telecom conference -ITC

همایش بین‌المللی مخابرات ایران در تاریخ ۲۲ مهر ۱۳۸۷ توسط گروه طیف و وزارت ارتباطات و فناوری اطلاعات در شهر تهران برگزار گردید.


محورهای همایش:
در این همایش، با استفاده از تجربیات مطرح در کشورهای خارجی (به‌ویژه منطقه) در سطح رگولاتوری و اپراتوری به بررسی موارد زیر پرداخته خواهد شد:
1- روش‌ها و قوانین رقابت میان اپراتورهای مخابراتی
2- روش‌ها و مدل‌های افزایش سودآوری بنگاه‌های مخابراتی

اهداف همایش:
1- انتقال تجربیات کشورهای مختلف در زمینه تدوین قوانین رقابت
2- آشنایی شرکت‌های مخابراتی با مدل‌های جدید کسب‌وکار در جهت افزایش سودآوری
3- ایجاد فضای تبادل نظر میان سیاست‌گذاران دولتی و مدیران و کارشناسان بخش خصوصی

معرفی همایش
همایش بین‌المللی مخابرات ایران (ITC)، با هدف تبادل تجربیات فعالین بخش مخابرات در داخل و خارج از کشور در مورد موضوعات مطرح در این حوزه برگزار می‌شود. با توجه به افزایش زمینه‌های ارتباطی مابین شرکت‌های مخابراتی در کل کشور با اپراتورها و سرمایه‌گذاران خارجی، برگزاری سالانه این همایش می‌تواند در ارتقای جایگاه ایران در منطقه نقش موثری ایفا نماید. با توجه به هماهنگی‌های به عمل آمده با معاونت امور بین‌الملل وزارت ارتباطات و فناوری اطلاعات، در این همایش از مدیران و کارشناسان مخابراتی کشورهای مرتبط با ایران دعوت به عمل خواهد آمد.
در اولین گام، گروه علمی ـ تحلیلی طیف میزبان مخاطبین همایش در تاریخ 22 مهرماه 1387 (13 اکتبر 2008) در محل مرکز همایش‌های بین‌المللی سازمان صداوسیما خواهد بود. با توجه به آغاز فعالیت شرکت‌های ایران‌سل، تالیا، PAP و SAP در سال‌های اخیر و ورود اپراتور سوم تلفن همراه و اپراتورهای WiMAX در آینده نزدیک و آغاز روند خصوصی‌سازی شرکت مخابرات ایران، بحث "رقابت و قوانین مرتبط با آن در حوزه مخابرات" از جمله موضوعات مطرح در این همایش است.
در این بخش مدیران ارشد وزارت ارتباطات، سازمان تنظیم مقررات و همچنین مدیرانی از اپراتورهای موجود و اپراتورهای علاقه‌مند به سرمایه‌گذاری در بازار ایران به بیان دیدگاه‌های خود در این زمینه خواهند پرداخت.
موارد فوق‌الذکر در کنار بحث تغییرات سریع فناوری در صنعت مخابرات، اهمیت موضوع "سودآوری" و مدل‌های جدید کسب و کار در بخش مخابرات را به ویژه از دیدگاه مدیران بنگاه‌های مخابراتی بسیار افزایش داده است.
در همایش ITC2008، مدیران ارشد اپراتورهای تلفن همراه و باند وسیع به همراه سازندگان جهانی تجهیزات به همراه شرکت‌های بین‌المللی فعال در حوزه مشاوره به بیان دیدگاه‌ها و تجربیات خود در راستای افزایش درآمد یا کاهش هزینه بنگاه‌های مخابراتی خواهند پرداخت.