سومین کنفرانس بین المللی اقتصاد در شرایط تحریم

سومین کنفرانس بین المللی اقتصاد در شرایط تحریم

پوستر سومین کنفرانس بین المللی اقتصاد در شرایط تحریم

سومین کنفرانس بین المللی اقتصاد در شرایط تحریم در تاریخ ۳۱ شهریور ۱۳۹۴ توسط شرکت پژوهشی صنعتی طرود شمال و تحت حمایت سیویلیکا در شهر بابلسر برگزار گردید.این همایش تحت حمایت سیویلیکا بوده است و به محض اتمام مراحل نمایه سازی، مقالات آن از طریق همین پایگاه منتشر خواهد شد.


 

بحث اعمال تحریم ها، پیامدها، و اثرگذاری آن بر زندگی جوامع، و به خصوص اعمال تحریم های ناعادلانه علیه کشور عزیزمان ما را بر آن داشت، تا با توجه به ضرورت و اهمیت آثار تحریم به این موضوع پرداخته، و با توجه به اینکه تاکنون مقالات، مستندات و کتابهای معدودی درباره ی تحریم به رشته تحریر درآمده است و پاسخگوی نیازهای علمی و اجرایی در سطح بین المللی نبوده و اغلب سعی شده است تا با مبنا قراردادن مفاهیم، نظریه ها و روشها، برداشتهای سطحی و یا سیاسی از موضوع گردد. وقت آن رسیده است تا با برگزاری کنفرانسی بین المللی در ارتباط با تحریم و آثار آن، جبهه علمی علیه پایه گذاران تحریم صورت داده و به صورت کاملا علمی آثار تحریم ها را بر سلامت عمومی، فقر، امنیت غذایی، محیط زیست، مهاجرت، کمکهای انسان دوستانه، دارو، تولید و تجارت انرژی، نظام مالی و پولی بین المللی، تجارت بین الملل، فضای کسب و کار، بنگاههای کوچک و متوسط، سازمانها و شرکتهای بین المللی، کارآفرینی، اشتغال، توریسم، سرمایه گذاری و ... در کشورهای هدف تحریم و جامعه بین المللی مورد بررسی قرار دهیم. و با اغناء روحیه کاوشگری جامعه علمی بین المللی برای کسب اطلاع از آثار تحریم و تبادل نظر در این ارتباط به تجمیع تجربیات، تضارب آراء و اندیشه های پژوهشگران، اساتید، خبرگان علمی و صنعتی و سایر افراد، گروه ها، و سازمان های بین المللی پرداخته و به صورت کاملا علمی تحریم های بین المللی را از دیدگاه اقتصادی، حقوقی، پزشکی، علوم سیاسی، جامعه شناسی، علوم اجتماعی و ... مورد تحلیل و نقد قرار گیرد.

از این‌ رو، شرکت پژوهشی صنعتی طرود شمال در نظر دارد "سومین کنفرانس بین المللی اقتصاد در شرایط تحریم" را در تاریخ 31 شهریور 1394 برگزار نماید. با عنایت به جدید بودن موضوع، گستردگی زمینه‌های علمی و نیاز روزافزون به تبادل نظر و گسترش اندیشه‌های نو در این زمینه، سعی دارد تا با برگزاری این کنفرانس آثار مخرب تحریم را بر جامعه بین المللی مشخص نموده و شرایط را برای ظهور و بروز پتانسیل های جبهه علمی بین المللی را بر ضد تحریم تقویت نماید.

شاید تصور گردد با توافقات صورت گرفته در مذاکرات اخیر کلیه تحریم ها برداشته شده و پرداختن به موضوع تحریم ها و آثار آن دیگر در اولویت نمی باشد. در پاسخ به این مسئله باید عنوان داشت تحریم ها به کلی برداشته نخواهد شد بلکه در صورت به نتیجه رسیدن مذاکرات شامل برداشته شدن برخی از تحریم هایی گردد که تنها به دلیل مسائل هسته ای وضع شده است و بسیاری از تحریم ها به قوت خود باقی خواهند ماند. همانگونه که کشورهای عراق و افغانستان با گذشت بیش از یک دهه از اشغال آنها هنوز بسیاری از تحریمهای آنها پابرجا مانده است. علاوه بر این برخی از محورهای کنفرانس نیز شرایط اقتصادی بعد از تحریم ها را مد نظر قرار خواهد داد و همچنین با توجه به بین المللی بودن کنفرانس اقتصاد در شرایط تحریم بسیاری از کشورهای در شرایط تحریم نیز مد نظر می باشد.

 

اهداف کنفرانس‌:

- معرفی و شناساندن آثار مخرب تحریم بر جامعه بین المللی
- بوجود آوردن شرایط لازم برای ظهور و بروز پتانسیل های جبهه علمی بین المللی بر ضد تحریم
- معرفی اقتصاد مقاومتی به جامعه بین المللی و انتقال ادبیات اقتصاد مقاومتی به ادبیات اقتصاد جهانی
(با معرفی مجله اقتصاد مقاومتی در طول کنفرانس و چاپ مقالات برتر کنفرانس در این مجله)
- پویائی ارتباطات علمی ـ تحقیقاتی فیمابین پژوهشگران داخلی و خارجی
- تبادل نظر و دریافت آخرین دستاوردهای علمی و پژوهشی و همچنین پویائی ارتباطات علمی ـ تحقیقاتی فیمابین پژوهشگران اساتید،کارشناسان و خبرگان علمی داخلی و خارجی
- نشان‌ دادن توانمندیهای علمی و سیاسی جمهوری اسلامی ایران
- معرفی دستاوردهای علمی کشور به مراکز علمی و پژوهشی و دانشگاههای جهان
- ایجاد بستری مناسب جهت رقابت سازنده بین پژوهشگران و قدردانی از فعالیتهای تحقیقاتی آنان در این حوزه
- ارتقای سطح دانش، مهارت‌های فنی و ترویج فرهنگ علمی جامعه
- بهره گیری ازیافته ها و دستاوردهای کنفرانس به صورت راهکارهای پروژه‌ای که درنهایت بتواندنقش محوری در توسعه این حوزه را تبیین و تثبیت نماید.

 

محورهای کنفرانس:

 - تبیین شرایط اقتصادی کشورهای تحریم شده(روسیه، چین، ایران، کوبا، عراق، پاکستان، آفریقای جنوبی، سوریه، سودان، افغانستان، کره شمالی و … ) از منظر متغیرهای کلان اقتصادی(تورم، نرخ بهره، نرخ ارز، تولید ناخالص داخلی، صادرات و واردات، رشد اقتصادی، بیکاری، مالیات، خصوصی سازی و ... )
- تبیین شرایط اقتصادی کشورهای تحریم شده از منظر اقتصاد خرد (بازارها، تئوری بازیها، توزیع درآمد و ... )
- تحریم اقتصادی از بعد اجتماعی (سلامت عمومی، تندرستی، امنیت غذایی، محیط زیست، مهاجرت، نژادپرستی، سرمایه اجتماعی و …)
- تحریم اقتصادی و حقوق و سیاست بین الملل (حقوق بشر، دموکراسی، کمکهای انسان دوستانه و …)
 - تحریم ها و تولید و تجارت انرژی (نفت، گاز و …)
- نظام مالی و پولی بین المللی و شرائط تحریم های اقتصادی
- تحریم ها  و سیستمهای بانکداری و تجارت بین الملل
- تحریم اقتصادی و فضای کسب و کار، کارآفرینی، بنگاههای کوچک و متوسط، سازمانها و شرکتهای بین المللی و ...
- تحریم ها و صنعت توریسم سرمایه گذاری مستقیم و غیر مستقیم خارجی
- ماهیت و مدل های تحریم
- مدیریت تحریم ها
- نوع شناسی ابعاد تحریم های اقتصادی
- تحریم ها و اقتصاد مقاومتی
- مدیریت سازمانها در شرایط تحریم
- کاهش تحریم ها و آثار اجتماعی و اقتصادی آن
- توافقات ژنو و آثار و نتایج آن
- شرایط اقتصادی بعد از تحریم ها و چالش ها و فرصت های آن
- بیانیه لوزان و آثار و نتایج آن
- اقتصاد نظامی
- اقتصاد مقاومتی
- هر نوع تحلیلی از اقتصاد ایران با توجه به تحریم های 37 ساله علیه کشورمان جزء محورهای کنفرانس می باشد.
و دیگر مباحث مرتبط با تحریم و آثار آن

 مقالات پذیرش شده در سومین کنفرانس بین المللی اقتصاد در شرایط تحریم