همایش پرداخت الکترونیک

همایش پرداخت الکترونیک

ePAYMENT Conference

پوستر همایش پرداخت الکترونیک

همایش پرداخت الکترونیک در تاریخ ۲۳ تیر ۱۳۸۹ توسط گروه علمی تحلیلی طیف در شهر تهران برگزار گردید.این همایش تحت حمایت سیویلیکا بوده است و به محض اتمام مراحل نمایه سازی، مقالات آن از طریق همین پایگاه منتشر خواهد شد.


اگر مجموعه خدماتی را که امروزه‌ دولت‌ها می توانند در قالب الکترونیکی به مردم عرضه کند، در نظر بگیریم در می‌یابیم که مهترین حلقه این خدمات، امور بانکی و سرویس های پیرامونی آن است؛ به عبارتی دیگر بسیاری از خدمات دولت الکترونیک بدون حضور خدمات بانکداری الکترونیک چون پرداخت الکترونیک بی معنا و غیر قابل تحقق است. اما متاسفانه علیرغم بحث‌های متنوعی که تاکنون پیرامون این خدمات صورت پذیرفته است شاهد روند کند توسعه این خدمات، آنهم اغلب به شکل جزیره‌ای بودیم.

می توان خصوصی سازی بخش‌ها و شرکت‌های تابعه دولت در سالهای اخیر را به عنوان نقطه عطفی در بهبود فضای همکاری برای توسعه پرداخت الکترونیک در کشور در نظر گرفت، چرا که پیش از این مفاهیمی مانند سودآوری و یا توجه به نیازهای مشتریان و بازار، جایگاه خاصی را در ذهن مسئولان این شرکت‌ها نداشت و از طرفی هر یک از آنها علاقه‌مند به فعالیت های مستقل از هم بودند.

اگر برای خدمات پرداخت الکترونیک دو قطب مجزا، یکی در سمت سیستم بانکی و دیگری در سمت مخابرات در نظر بگیریم، مهمترین دلایل توسعه‌نیافتگی خدمات پرداخت الکترونیک در کشورمان را می‌توان عدم تعامل و همکاری مناسب این دو بخش دانست. اما خوشبختانه با خصوصی سازی بخش‌های مختلف هر یک این قطب‌ها در کشور، فضای انحصار شکسته شده و اندیشه‌های سودآوری و مشتری مداری معنا یافته است، لذا در حال حاضر هر یک از طرفین بدنبال ارتقا جایگاه خود در بازار هستند خدمات پرداخت الکترونیک  از جمله خدمات رقابتی بین بانک‌ها و اپراتورهای مخابراتی است از این رو جاذبه مناسب بین هر یک از بازیگران این قطب‌ها پدید آمده، اما مشکلات متعددی در تعیین مدل همکاری و برقراری تعاملات سازنده بین آنها وجود دارد.

از این رو با توجه به اهمیت این مقوله و لزوم ایجاد تعامل بین بدنه بانکی و بدنه مخابراتی کشور، برای توسعه خدمات پرداخت الکترونیک و بررسی  چالشهای فراروی آن ، گروه علمی ـ تحلیلی طیف با همراهی بانک مرکزی و شرکت مخابرات ایران "همایش پرداخت الکترونیک" را در 23 تیرماه 89، با رویکرد امکان‌سنجی، بررسی و پاسخگویی به ابهامات و مسائل پیرامون توسعه پرداخت الکترونیک برنامه‌ریزی کرده است.

محورهای همایش:
در این همایش، با استفاده از تجربیات مطرح در کشورهای دیگر در زمینه‌های فنی، تجاری و حقوقی و همچنین تجربیات داخلی در توسعه پرداخت الکترونیک به بررسی موارد زیر پرداخته خواهد شد:

  • تبیین وضعیت موجود ارائه سرویس پرداخت الکترونیک در کشور
  • رگولاتوری و تنظیم مقررات در ارائه سرویس پرداخت الکترونیک
  • بررسی زیرساختهای نوین تکنولوژیکی برای پرداخت الکترونیک
  • تبیین مقوله امنیت به عنوان حامی یا مانع توسعه پرداخت الکترونیک
  • تبیین سیاست‌های کلان دولت در توسعه خدمات پرداخت الکترونیک
  • فرصت‌های سرمایه‌گذاری در پرداخت الکترونیک
  • آموزش و فرهنگ­ سازی در پرداخت الکترونیک